Prowadząc Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ABA, świadczymy różnego rodzaju usługi, a jedną z nich jest obróbka skrawaniem. W jej zakres wchodzą natomiast takie czynności wykonywane na życzenie Klientów, jak: frezowanie CNC, wiercenie, prace ślusarskie, poler czy drążenie elektroerozyjne. Ostatnia z wymienionych prac cieszy się dużym zainteresowaniem w naszym wykonaniu, dlatego jeśli również Państwo chcieliby powierzyć nam jej przeprowadzenie w celu dokonania obróbki poszczególnych przedmiotów, zachęcamy do kontaktu.
Drążenie elektroerozyjne to metoda obróbki znana od bardzo dawna, określana również jako EDM (Electrical Discharge Machining). Stosowanie jej w praktyce ma na celu przede wszystkim ułatwienie i przyspieszenie procesu polegającego na pozbywaniu się niepotrzebnego materiału z przedmiotu poddawanego obróbce. Drążenie elektroerozyjne pozwala nam dokonywać tego poprzez umiejętne stosowanie serii wyładowań elektrycznych, występujących pomiędzy tzw. erodą, czyli elektrodą roboczą, a powierzchnią produktu, który mamy za zadanie odpowiednio zmodyfikować. Opisywane przez nas drążenie elektroerozyjne charakteryzuje się wysokim poziomem skuteczności niezależnie od tego, z jakiego materiału powstał poddawany mu przedmiot. Najczęściej jednak wykorzystujemy je podczas prac nad artykułami powstałymi z wyjątkowo twardych tworzyw, jak np. stal hartowana.
Opisując interesującą nas w tym miejscu metodę obróbki skrawaniem, należy wspomnieć również, że popularną jej odmianę stanowi drążenie wgłębne. Jest to czynność wykonywana przez nas przede wszystkim w sytuacji, gdy z różnych przyczyn narzędzie skrawające nie ma zapewnionego odpowiednio swobodnego dostępu lub jest on całkowicie niemożliwy. Mamy tu na myśli m.in. powierzchnie stykające się pod kątem ostrym oraz nietypowe kształty wklęsłe. Drążenie wgłębne, jaka sama jego nazwa wskazuje, polega na drążeniu materiału powierzonego nam przez Klienta z wykorzystaniem elektrody miedzianej bądź grafitowej. Bardzo istotne jest jednak, aby charakteryzowała się ona dokładnie takim kształtem, jak element drążony. W celu uzyskania elektrod o odpowiednim kształcie korzystamy z bardzo precyzyjnych obrabiarek CNC nowoczesnego typu oraz drutowych elektrodrążarek. Z tego powodu drążenie wgłębne, którym się zajmujemy, przynosi oczekiwane przez naszych Klientów efekty, a do przekonania się o tym zachęcamy także Państwa.
Charakter metody EDM, czyli Electrical Discharge Machining, najlepiej sprawdza się w trudnych warunkach. Wykorzystywana jest ona do pracy z najtwardszymi materiałami. Wśród nich można wymienić stal narzędziową, czyli surowiec cechujący się wyjątkowo twardą i niezwykle trudną w obróbce strukturą. Zastosowanie elektrody przy wyrobie produktów ze stali jest niezbędne, aby osiągnąć zamierzony cel.
Pośród najczęściej wykonywanych towarów wymienia się wszystkie te produkty, które muszą odznaczać się ogromną odpornością materiałową, głównie na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Mowa tu przede wszystkim o stemplach i matrycach, a także wszelkiego rodzaju formach wtryskowych i odlewniczych. To właśnie od jakości użytego do ich wykonania surowca zależy jakość finalnego produktu.
Zastosowanie metody EDM do tworzenia matryc jednoznacznie wskazuje na ogromną precyzję tej metody. Istotnie, wykorzystanie elektrod pozwala na bardzo dokładne, dowolne kształtowanie powierzchni materiału. To jeden z nielicznych sposobów, pozwalających na przygotowanie wąskich nacięć, kątów prostych wewnątrz bryły czy żeber bez osłabiającego całą konstrukcję dzielenia materiału na mniejsze i prostsze w obróbce kawałki.
Idealna dokładność, jaką można za pomocą tej nowoczesnej metody osiągnąć, automatycznie wpływa również na zredukowanie ilości dalszych, niezbędnych prac. Powierzchnia pozostawiona po obróbce elektrodami jest gładka, nie wymaga polerowania ani powtarzania całego procesu w celu uzupełnienia braków czy niedoróbek.
Sposób ten stosowany jest nawet w przypadku bardzo drobnych elementów; wszędzie tam, gdzie tradycyjne techniki postępowania nie dają rady. Obróbka ta rekomendowana jest do pracy z twardymi materiałami, jednak jej specyfika, polegająca na braku kontaktu materiału i narzędzia podczas procesu wytwarzania sprawia, że rewelacyjnie nadaje się też do surowców stosunkowo cienkich i podatnych na odkształcenia. To obecnie jedna z najnowocześniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych metod obróbki skrawaniem.
Jeśli mieliby Państwo jakieś pytania, zachęcamy do kontaktu. Można to zrobić między innymi przez obecny na naszej stronie formularz. Odpowiemy na złożone zapytanie jak najszybciej i dołożymy wszelkich starań, aby stworzyć dla Państwa najkorzystniejszą ofertę.
Copyright 2024 P.P.H. ABA Sp. z o. o. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: Mass Internet